gru 22, 2015

Nowości w Szkoleniu i Przepisach


Nowości w Szkoleniu i Przepisach

Ustawa o kierujących dopiero w przyszłym roku - od stycznia 2013r....

Zgodnie z Dz.U. z 2012r. Nr 19 poz. 113 - o zmianie m.in Ustawy o kierujących i Prawo o ruchu drogowym, wiemy już, że wejście w życie Ustawy o kierujących pojazdami został przesunięty na 19 stycznia 2013r., i to z tą datą wejdą główne zmiany do "życia codziennego" w tym dość duże zmiany w systemie szkolenia i egzaminowania.

 

 

Zmiana pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy już od połowy roku 2012....

Już od przyszłego roku zmienią się pytania testowe na prawo jazdy, dziś mamy stałą bazę ok 530 pytań w kat B, około 200 w kategoriach na autobus czy prawo jazdy na ciężarówkę...ma być około 3500 pytań. Zwiększenie liczby pytań ma "uderzyć" w grupę osób uczących się na pamięć testów oraz Szkoły Nauki Jazdy które nie szkolą z teorii tylko dają do domu testy, każąc się uczyć w domu.

Testy będą rozwiązywane w czasie rzeczywistym, czyli będzie określony czas na każde z pytań (prawdopodobnie około 10 sekund, bez możliwości powrotu do pytania). Zdania są podzielone, niektórzy twierdzą, że system ten będzie lepszy, gdyż jest realny czas na odpowiedź, jak na skrzyżowaniu – wiesz jak jechać jedź, a nie zastanawiaj się 10 minut jak przejechać… Niektórzy mówią że to źle, bo będzie to dyskryminować osoby, które potrzebują więcej czasu na zastanowienie się nad pytaniem (wymienia się tu osoby starsze, lub „z natury zmęczone”), ale uczciwie to dobry krok ku bezpieczeństwu, skończy się kucie testów na pamięć, docenione zostaną szkoły jazdy które uczą przepisów a nie je czytają lub nawet przemijają.

Zmiana testów jest pewnego rodzaju preludium przed powstaniem „prawdziwych SUPER OSK” (choć dziś twierdzi się, że wymagania są nawet jeszcze za małe dla SUPER OSK). Niektórzy twierdzą, że to uderzy w małe Ośrodki które nie maja pieniędzy na zostanie „EXTRA Ośrodkiem”, myślę że małe a dobre OSK nie mają się czym przejmować, one zawsze będą miały klientów, ale przepisy dopuszczające wprowadzenie szkoleń e’learningowych są pozytywne i dadzą możliwość każdemu kursantowi do podobnej, rzetelnej, aktualnej wiedzy a nie sprzedawaniu marnej – starej, nie aktualnej wiedzy. E’learning ma być dostępny tylko przez sprawdzone Ośrodki Szkolenia, które będą miały doświadczenie w szkoleniu, sprzęt wskazujący na możliwość szkoleń, a nie fikcyjne sprzedawanie zaświadczeń i zaniżanie cen (nie oferując w zamian nic). Nazwa SUPER ma być naprawdę dla SUPER Ośrodków, bo jeśli tak by robiły wszystkie to jakie to Super byłoby? Byłby to standard, który i tak za chwilę byłby sprzedawany na sztukę bez podatku… itp

Brawo, jest to ruch w stronę zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. Od lat wiadomo, że dobra nauka przyniesie solidny fundament, który przełoży się na większą świadomość i mniejszą wypadkowość na drogach.

egzaminator Mariusz Papuga"