Aktualności

Szykuje się dużo zmian
Prawdopodobnie od grudnia 2021 zaczną obowiązywać zmiany dotyczące taryfikatora mandatów, punktów karnych, odpowiedzialności kierowców. Kierowcy będą mogli za jedno zdarzenie otrzymać nawet 15 pkt karnych oraz 1500zł mandatu. Zmian ma być więcej warto obserwować końcówkę roku, gdyż zmiany mogą być dotkliwe dla niektórych kierowców.
 
6 września 2021
Od 6 września obowiązują zmiany w systemie egzaminowania, jest łatwiej, najwięcej zyskały zmiany w kategoriach B+E, C, C+E i D, ale także kategoria B otrzymała zmianę dotyczącą czasu trwania egzaminu Państwowego - egzamin praktyczny będzie krótszy.
 
1 czerwca 2021
Ale dziś też weszły zmiany przepisach w Prawo o Ruchu Drogowym...
Sobota, 29 maja (11:30)
Główny cel - zwiększenie bezpieczeństwa pieszych na drogach. Ponadto została ujednolica dopuszczalna prędkość na obszarze zabudowanym - przez całą dobę 50km/h. Kierowcy mają też mieć obowiązek zachowania minimalnego odstępu między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych minimum połowę aktualnej prędkości jaką jedziemy wyrażoną w metrach( jadąc 140km/h minimalny odstęp to 70km/h).
Co do Pieszych, to wg nowych przepisów pieszy wchodzący na przejście dla pieszych będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem, z wyjątkiem tramwaju (dotychczas miał pierwszeństwo na przejściu dla pieszych, teraz również wchodząc na nie).
Tu ważne, nadal pieszy nie może wtargnąć na przejście (pozostaje obowiązek zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych.)
Pieszy ma zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko. (Możliwy mandat 500zł).
Natomiast kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, ma obowiązek:
- zachować szczególną ostrożność,
- zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

 

.08.2020  Wszedł pakiet Mobilności - już obowiązuje szereg ułatwień dla kierowców już od 5.12.2020 można będzie jeździć bez prawo jazdy.

 

gru 22, 2015

Ustawa o kierujących dopiero w przyszłym roku - od stycznia 2013r....

Zgodnie z Dz.U. z 2012r. Nr 19 poz. 113 - o zmianie m.in Ustawy o kierujących i Prawo o ruchu drogowym, wiemy już, że wejście w życie Ustawy o kierujących pojazdami został przesunięty na 19 stycznia 2013r., i to z tą datą wejdą główne zmiany do "życia codziennego" w tym dość duże zmiany w systemie szkolenia i egzaminowania.